requestbook
62

Step-by-step Answer
PAGE: 17SET: ExercisesPROBLEM: 62
Please look in your text book for this problem Statement

The cashews cost per pound, and the almonds cost per pound.

Lenora bought a total of pounds and paid a total of .

Find the pounds of cashews and the pounds of almonds that Lenora purchased.

Let, be the number of pounds of cashews and be the number of pounds of almonds.

 pounds of cashews and pounds of almonds costs .

So, the equation is .

Lenora bought pounds of cashews and almonds.

So, the equation is .

Solve the equation.

                   (Original equation)

           (Substitute )

           (Distributive property: )

                   (Add: )

   (Subtract from each side)

                       (Apply additive inverse property: )

                  (Divide each side by )

                               (Cancel common terms)

Hence, Lenora bought pounds of almonds.

                         (Substitute )

             (Subtract from each side)

                               (Distributive property: )

Therefore, Lenora bought pounds of cashews.

Lenora bought pounds of cashews and pounds of almonds.



TESTIMONIALS

"I want to tell you that our students did well on the math exam and showed a marked improvement that, in my estimation, reflected the professional development the faculty received from you. THANK YOU!!!"

June Barnett

"Your site is amazing! It helped me get through Algebra."

Charles

"My daughter uses it to supplement her Algebra 1 school work. She finds it very helpful."

Dan Pease

QUESTIONS? LET US HELP.
Simply chose a support option

My status

JOIN US ON:     
mathskey.com is not affiliated with any Publisher, Book cover, Title, Author names appear for reference only