Welcome :: Homework Help and Answers :: Mathskey.com
Welcome to Mathskey.com Question & Answers Community. Ask any math/science homework question and receive answers from other members of the community.

13,369 questions

17,804 answers

1,438 comments

36,293 users

Proportion

0 votes

14 gallons for dollars. 8 gallons for $24.72

Can you please tell me what d means??

asked Jan 14, 2016 in PRE-ALGEBRA by anonymous

1 Answer

0 votes

Cost of 8 gallons quantity is  $24.72.

Cost of 14 gallons quantity is  dollars.

Find the value of .

A proportion is an equation stating that two ratios are equal.

Thus, if the four variables and are in proportion then .

Here and .

From the definition of  proportion of ratios, .

When the two ratios are equal then cross product of the ratios are equal.

Find the value of  by cross multiplication.

image

image

image.

Here  is the cost of 14 gallons quantity  43.26 dollars.

answered Jan 18, 2016 by cameron Mentor
edited Jan 18, 2016 by cameron
...